Themes - Twenty Twenty-Three - en to ro translation catalogue (58 entries)

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

[ctx: Font family name]
en: System Font
ro: Font de sistem

[ctx: Color name]
en: Primary
ro: Primară

[ctx: Color name]
en: Secondary
ro: Secundară

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ro: Terțiară

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ro: Gol

[ctx: Template part name]
en: Header
ro: Antet

[ctx: Template part name]
en: Footer
ro: Subsol

[ctx: label]
en: Search
ro: Caută

en: Search
ro: Caută

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ro: Filtru implicit

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
ro: Îndemn la acțiune

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
ro: Ai vreo recomandare de carte?

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
ro: Contactează-ne

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
ro: Subsol implicit

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
ro: 404 ascuns

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
ro: Nu am putut găsi această pagină.

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
ro: Caută...

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
ro: Comentarii ascunse

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
ro: Comentarii

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
ro: Conținut ascuns fără rezultate

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
ro: Metadate articol

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
ro: Publicat

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
ro: în

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
ro: de către

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
ro: Etichete:

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
ro: Vânătă

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
ro: De la secundar spre bază

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
ro: De la bază la secundar la bază

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
ro: De la terțiar spre primar

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
ro: De la primar spre terțiar

[ctx: Color name]
en: Base
ro: Bază

[ctx: Style variation name]
en: Block out
ro: Acoperire

[ctx: Style variation name]
en: Canary
ro: Canare

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
ro: Struguri

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
ro: Gălbenele

[ctx: Font size name]
en: Tiny
ro: Foarte mic

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
ro: Pelerinaj

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
ro: De la bază spre primar

[ctx: Gradient name]
en: Dots
ro: Puncte

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
ro: Prezentare

[ctx: Font size name]
en: small
ro: mic

[ctx: Font size name]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Font size name]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ro: Foarte mare

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
ro: Șerbet

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
ro: De la primar la secundar la terțiar

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
ro: De la primar la secundar la terțiar fix

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
ro: De la terțiar la secundar la primar fix

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
ro: Șoaptă

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
ro: Blog (alternativă)

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ro: Metadate articol

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
ro: De la secundară la principală

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
ro: De la principală la secundară

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
ro: De la terță la secundară

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

[ctx: Font size name]
en: Huge
ro: Imens

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
